• 1 Da Vinci Analytic Group
 • 1
  Da Vinci Analytic Group
  Operational analysis and forecasts of the world political processes. Risks evaluation and country's risks intelligence. Evaluation of current state policy on business and investments.

 • 1
  Da Vinci Analytic Group
  Economical analysis and researches. Geo-economical surveys. Investment risks rating. Due diligence. Evaluation of economy state policy and possible risks of work on the market.

 • 1
  Da Vinci Analytic Group
  Drafts of law development, creation of government programs and concepts of law-policy. Analytical support of parliament committees' work. Consulting on macro-economy policy matters.

 • 1
  Da Vinci Analytic Group
  Information support. Speech-writing, strategic campaigns.

 • 1
  Da Vinci Analytic Group
  Analysis, evaluations, recommendations and elaboration of plans on crisis settlement in states with political instability.

 • 1
  Da Vinci Analytic Group
  Strategical analysis and forecasts of situation development in states after coup d’etats, uprising and other non-democratic scenarios of changing the power. Analysis of impacts on economy and business climate.

 • 1

Комментарий


ГУАМ і захист суверенітету: 20 років без успіху

27.03.2017

Голови урядів країн ГУАМ - Грузії, України, Азербайджану та Молдови - заявили про підтримку територіальної цілісності одна одної і висловилися за посилення взаємодії у міжнародних структурах задля захисту суверенітету.

Усі чотири країни зазнали значних гуманітарних і економічних збитків, втративши контроль над частиною територій внаслідок утворення сепаратистських "республік".

Організація за демократію та економічний розвиток ГУАМ створювалася 20 років тому задля зменшення ролі Росії у Чорноморсько-Каспійському регіоні. Зараз три країни-учасниці організації - Грузія, Україна і Молдова - кажуть, що втратили контроль над частиною землі через дії Російської Федерації.

У Києві керівники урядів чотирьох країн 27 березня підписали документи, спрямовані на створення зони вільної торгівлі в рамках ГУАМ. Український прем'єр Володимир Гройсман сказав, що ЗВТ може запрацювати вже цього року і назвав ухвалені рішення "сміливим кроком".

"Ми починаємо нову сторінку в історії об'єднання ГУАМ", - заявив голова українського уряду.

Проте експерти, з якими спілкувалася ВВС Україна, скептично оцінюють шанси зміцнити ГУАМ і перетворити його на впливову структуру, попри те, що чотири країни мають спільну проблему.

Мільярдні втрати

Усі чотири країни ГУАМ констатують, що втрата територій призвела не лише до гуманітарної і моральної шкоди, але й мала серйозні економічні наслідки.

Молдовські ЗМІ цитують директора Інституту ринкової економіки Молдови Романа Кірке, за підрахунками якого Молдова внаслідок створення "Придністровської Молдавської Республіки" втратила близько 40% ВВП.

Азербайджанська влада оцінює втрати через Карабаський конфлікт у майже 820 мільярдів доларів. Така цифра пролунала у лютому 2017 року від урядової Робочої групи з оцінки втрат і жертв внаслідок втрати Азербайджаном Нагірного Карабаху. У цю суму, як повідомляло агентство "Азери-Пресс", експерти включали гуманітарно-моральні втрати через загибель людей, заподіяння шкоди здоров'ю, вимушене переселення, збільшення військових витрат, економічні і соціальні збитки, шкоду, заподіяну історичним та культурним пам'яткам.

Економіку Грузії після війни у 2008 році західні ЗМІ порівнювали із руїною. Тодішній президент Міхеіл Саакашвілі заявляв, що збитки становлять близько двох мільярдів доларів. Лише значна фінансова допомога Заходу врятувала країну від економічного колапсу.

Уряд України оцінює економічні втрати від анексії Криму Росією у понад трильйон доларів. Хоча експерти кажуть, що ця цифра є принаймні удвічі більшою. За даними уряду, через конфлікт на Донбасі і створення самопроголошених "ДНР-ЛНР" Україна втратила 20% ВВП.

Наміри і реалії

Прем'єр-міністр Грузії Георгій Квірікашвілі заявив у Києві, що проблема територіальної цілісності є спільним викликом для країн-учасниць ГУАМ.

За його словами, неврегульовані конфлікти і далі перешкоджають політичному, економічному та соціальному розвиткові країн.

У цьому зв'язку голос ГУАМ має лунати якомога гучніше. Для всіх нас важливо активніше використовувати потенціал ГУАМ з метою досягнення широкої міжнародної підтримки і адекватної реакції у зв'язку з фактами зазіхання на територіальну цілісність та суверенітет держав-членів організації", - підкреслив Георгій Квірікашвілі, перебуваючи у Києві.

Прем'єр-міністр Молдови Павло Філіп також заявив, що ГУАМ має зосередитися на спільній протидії загрозам безпеки цих країн, що зазнали порушення суверенітету.

"Ми повинні і надалі виявляти тверду солідарність у наших зусиллях, спрямованих на врегулювання сепаратистських конфліктів, з якими стикаються наші країни", - підкреслив він.

За словами віце-прем'єр-міністра Азербайджану Ісмета Дурсун огли Абасова, загроза безпеці підриває стабільний розвиток країн.

Проте заяви про роль ГУАМ у подоланні заморожених конфліктів експерти називають лише декларативними.

"На сьогодні ГУАМ, попри свій потенціал, не має середньострокової перспективи. Влада трьох з чотирьох країн-учасниць - Молдови, Грузії та Азербайджану - є досить лояльною до Кремля. По-друге, у Молдові та Азербайджані керівництво не сприймає втрату території як наслідок політики Росії. Тому їхнє бачення розвитку ГУАМ значно відрізняється від первинного завдання організації, що проголошувалося під час її створення - противага політиці Москви", - каже директор аналітичної групи "Da Vinci AG" Анатолій Баронін.

"Можна було б говорити про об'єднання зусиль трьох країн - України, Молдови та Грузії - у міжнародних організаціях, але виникнуть проблеми із визначенням єдиної позиції через Азербайджан, який перебуває у міждержавному конфлікті із Вірменією. Тому у сфері безпеки перспективи ГУАМ є підстави оцінювати скептично", - додає у коментарі ВВС Україна співдиректор програм зовнішньої політики та міжнародної безпеки Центру Разумкова Олексій Мельник.

"Як Тбілісі, так і Кишинів не демонструють активності у питанні повернення територій, хоча це могло би бути одним із найперспективніших напрямків роботи ГУАМ. Таким чином, одне з ключових завдань - розв'язання заморожених конфліктів навряд чи може бути здійснене. Геополітичний та економічний потенціал країн-членів ГУАМ не дозволяє "ламати" ситуацію та здійснювати вплив на Росію, яка є єдиним центром впливу на маріонеткові утворення", - сказав у коментарі ВВС Україна Анатолій Баронін.

Експерт Центру Разумкова Олексій Мельник, оцінюючи кроки чотирьох урядів у напрямку створення зони вільної торгівлі, сказав, що це дає невеликий шанс для оптимізму, оскільки ідеться про найменш конфліктний напрямок співпраці.

"Але для цього потрібна політична воля усіх чотирьох країн, а також готовність однієї із них взяти на себе лідерство", - сказав він у коментарі ВВС Україна.

Олексій Мельник визнав, що за час існування організації важко пригадати хоча б один проект в економічній, політичній чи безпековій сфері, який би був успішно реалізований.

"Не маючи історії успіху, важко прогнозувати перспективи розвитку", - підсумував він.

У жовтні 2017 року виповниться 20 років з дня заснування ГУАМ.

SourceUkrainian Economic Trends Forecasts

Articles and Publications16.02.2018 Розуміючи іноземців. Частина 3: Чого хоче Угорщина?

Прийняття нової редакції Закону України «Про освіту» надало лише формальний привід для демаршу Будапешту. Цей документ і реакція наших південно-західних сусідів на нього в черговий раз актуалізували гіпотезу про наявність узгоджених дій між Будапештом та Москвою та союзництві Росії з Угорщиною в справі руйнації європейських інституцій.
08.02.2018 Розуміючи іноземців. Частина 2: Захід та "вікно можливостей"

Досить часто в Україні лунають звинувачення у бік партнерів щодо намагань зберегти канали комунікацій з Кремлем, економічні зв’язки та утримуватись від більш радикальних заходів щодо Росії. Часто виникають образи на те, що Захід продовжує контакти з Москвою, надає недостатню підтримку Україні.


 
07.02.2018 Розуміючи іноземців. Частина 1: Занепад країн Африки та Близького Сходу: роль авторитарного правління

Чому багато країн в Африці та на Близькому Сході занепадають після усунення від влади авторитарних лідерів? Ці питання є спекулятивними та іноді використовуються російською пропагандою, коли операції США в Іраці, Афганістані чи Лівії визнаються росіянами такими, що «призвели до погіршення ситуації в цих країнах».
22.02.2017 Бакинский тандем: зачем Алиев назначил жену вице-президентом Азербайджана / Апостроф (Украина)

Президент Азербайджана Ильхам Алиев назначил свою жену Мехрибан Алиеву первым вице-президентом страны. Он представил ее на заседании Совета безопасности Азербайджана, и объяснил это назначение важной ролью, которую Алиева "долгие годы играет в общественно-политической, культурной, международной деятельности".
24.01.2017 Москва растит нового Каддафи

Российская Федерация в течение последних семи месяцев осуществляет оценку перспектив и возможностей вмешательства в конфликт на территории Ливии на стороне Верховного главнокомандующего вооруженными силами Ливии Халифа Белкасима Хафтара, который поддерживает Палату представителей Ливии в Тобруке, оппозиционную правительству в Триполи.


All publications

Home | About us | Service | Contacts | Disclaimer